Tarihçe

Hacettepe Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu HÜFOT ( eski adıyla, Hacettepe Üniversitesi Fotoğraf Kulübü HÜFK ) fotoğrafla ilgili öğretim üyesi, öğrenci ve personeli bir araya getirerek onların birlikte üretip paylaşacağı bir fotoğraf ortamı yaratmak için 1984 yılında kurulmuştur.

Topluluğun amacı; fotoğrafı sevdirmek, yaygınlaştırmak, fotoğraf severlere bilimsel yöntemlerle fotoğraf bilgisi verip daha ileri düzeye getirmek ve aynı zamanda, Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci, öğretim üyesi ve çalışanlar arasında fotoğraf aracılığı ile sıcak ve sosyal ilişkiler kurulmasına yardımcı olmaktır.

HÜFOT yılda bir kez “Temel Düzey Fotoğraf Kursu” ve “İleri Düzey Fotoğraf Kursu” düzenlemektedir. Ayrıca “Karanlık oda eğitimi” verilmektedir. Bugüne değin toplam 28 dönem Temel Fotoğraf Kursu’nda yaklaşık 3000 kişiye ve 22 dönem Ileri Düzey Fotoğraf Kursu’nda yaklaşık 1000 kişiye eğitim sunmuştur. H.Ü. Fotoğraf Topluluğu’nun yaklaşık olarak her yıl 300 üye kaydolmaktadır. Şu anda aktif olan üyelerin çoğunluğunu Hacettepe Üniversitesi öğretim üyeleri, çalışanları, öğrencileri ve mezunları oluşturmaktadır. HÜFOT üyeleri bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışında katıldıkları çeşitli yarışmalarda birçok ödül ve başarı kazanmışlardır. 1986 INTERDIA Uluslararası Yarışması’nda iki üyesinin yapıtları koleksiyona alınmıştr.1990 Polonya Uluslararası Çocuk Fotoğrafları Yarışması’nda da HÜFK üyelerinin 5 yapıtı Polonya’da sergilenmiştir.Ayrıca 1996′da Macaristan’da HÜFOT sergisi açılmıştır. HÜFK bugüne kadar başta Ankara olmak üzere İstanbul, Zonguldak, Diyarbakır, Sakarya, Adana, Eskişehir, Trabzon, Elazığ ve İzmir’de düzenlediği fotoğraf sergileri ile çalışmalarını fotoğrafseverlere sunmuştur.